مقدمه:

HSK یا آزمون مهارت زبان چینی، یک آزمون استاندارد بین­ المللی است که مهارت زبان چینی را می­ سنجد. این آزمون، قابلیت­ های چینی زبانان غیربومی را در استفاده از زبان چینی در زندگی روزمره،­ آکادمیک و حرفه ای مورد ارزیابی قرار می­دهد.

تاریخچه

تست تعیین سطح زبان چینی، در سال 1984 توسعه پیدا کرد و اولین تست برون کشوری در سال 1991 برگزار شد. از آن پس مراکز تعیین سطح زبان چینی در سرتاسر سرزمین های بومی و خارجی گسترش یافت.

آزمون تعیین سطح زبان چینی نوین

آزمون تعیین سطح زبان چینی توسط موسسه­ ی زبان پکن در دانشگاه فرهنگ پکن (BCCU) شروع به طراحی و در مارس 2010، آزمون جدید معرفی شد. آزمون تعیین سطح، توسط مرکز آموزش زبان و همکاری (CLEC) به­ منظور تلاش برای ارائه ی خدمتی بهتر به زبان آموزان چینی راه اندازی شد. این آزمون، نتیجه ­ی تلاش های هماهنگ کارشناسان رشته های مختلف از جمله تدریس زبان چینی، زبان­شناسی، روان­شناسی و اندازه گیری آموزشی است.

آزمون تعیین سطح امروزی، مزایای آزمون اصلی را ضمن در نظر گرفتن روند­های اخیر در آموزش زبان چینی با انجام نظر­سنجی ها و استفاده از آخرین یافته های آزمون بین­ المللی با یکدیگر ادغام کرد.

آزمون جدید، ساختار و سبکی نوین برای ارزیابی زبان دارد، در حالی که آزمون سابق غالبا به علت مورد سنجش قرار دادن زبان رسمی و غیرکاربردی مورد استفاده قرار می گرفت، قالب آزمون جدید به گونه ای طراحی شده که استفاده ی روزمره و کاربردی­ تر زبان را می آزماید. تا مدت­ها، هر دو نوع این آزمون برگزار می شد اما امروزه، شرکت کنندگان فقط نوع جدید آن را امتحان می دهند.

سطوح و انواع آزمون

آزمون تعیین سطح زبان نوین شامل یک آزمون نوشتاری و یک آزمون گفتاری است که مستقل از یکدیگر هستند. در آزمون نوشتاری، شش سطح وجود دارد که سطح اول (HSK1)، سطح دوم (HSK2)، سطح سوم (HSK3)، سطح چهارم (HSK4)، سطح پنجم (HSK5) و سطح ششم  (HSK6) نام دارند. برای آزمون گفتاری، سه سطح وجود دارد؛ از جمله: سطح مبتدی، سطح متوسط و سطح پیشرفته. در طول آزمون گفتاری، صحبت های شرکت کنندگان ضبط خواهد شد.

معرفی سطوح آزمون تعیین سطح زبان چینی

سطح اول (HSK1): شرکت­ کنندگان قادر به فهمیدن و استفاده از الفاظ بسیار ساده­ ی چینی هستند.

سطح دوم (HSK2): شرکت­ کنندگان درک نسبتا خوبی از اصول پیش مقدماتی زبان چینی دارند و می­توانند در شرایط عادی که نیاز به یک رد و بدل بسیار ساده اطلاعات درمورد مسائل آشنا و معمول است، ارتباط برقرار کنند.

سطح سوم (HSK3): شرکت ­کنندگان می ­توانند در سطج پایه در زندگی روزمره، آکادمیک و حرفه­­ای در سطح مقدماتی به زبان چینی صحبت کنند. آن­ها در طی سفر به چین قادرند بخش اندکی مکالمات را به چینی از پیش ببرند.

سطح چهارم (HSK4): شرکت­ کنندگان می­ توانند تا حدی مجلات و روزنامه­ های چینی را بخوانند، تا حدی از فیلم ها و نمایش های چینی لذت ببرند.

سطح پنجم (HSK5): شرکت­ کنندگان می ­توانند درمورد بسیاری از موضوعات، به زبان چینی صحبت کنند و قادرند با بومیان به طور روان ارتباط برقرار کنند.

سطح ششم (HSK6): شرکت ­کنندگان می­توانند به آسانی اطلاعات نوشتاری و گفتاری به زبان چینی را بفهمند و منظور خود را به طور موثر چه به صورت شفاهی و چه بر روی کاغذ توصیف کنند.

اصول آزمون:

آزمون تعیین سطح زبان چینی جدید، اصول وابستگی تدریس و آزمون را دنبال می­کند که مبنای طراحی این آزمون را روند­های فعلی آموزش زبان چینی بین ­المللی قرار می­دهد و به طور تنگاتنگ به کتاب های درسی مرتبط می­شود. شیوه نوین آزمون تعیین سطح، برروی عینیت و دقت ارزیابی و تاکید بر توانایی های حقیقی زبان­آموزان چینی، پافشاری می­کند.

آزمون تعیین سطح امروزی، اهداف مشخصی را تنظیم می­کند تا به شرکت­کنندگان این امکان را دهد که بتوانند توانایی های زبان چینی خود را توسط یک شیوه­ی اصولی و کارآمد افزایش دهند.

نتایج این آزمون می­ تواند به صورت اهداف گوناگونی به ­کار رود

1. مرجعی برای موسسات آموزشی تصمیم گیرنده جهت استخدام ، اجازه ی گذراندن دوره ­ها و اعتبار دادن به اعضا.

2. مرجعی برای کارفرمایان برای استخدام، آموزش و ترفیع.

3. روشی برای زبان ­آموزان به منظور ارزیابی و بهبود مهارت زبان چینی.

4. روشی برای موسسات آموزشی زبان چینی برای ارزیابی نتایج آموزش ها.

گواهی نتایج

شرکت­ کنندگان، نتایج آزمون تعیین سطح جدید را که تقریبا چهار هفته بعد از آزمون صادر می شود، دریافت خواهند کرد.

گروه عصر ماندارین دوره های آمادگی آزمون تعیین سطح زبان چینی را در سطوح متفاوت ارایه می دهد.