چرا یادگیری زبان چینی اهمیت دارد؟

اهمیت زبان چینی آنجا مشخص می شود که این زبان بیشترین متکلم را در جهان با بیش از یک میلیارد نفر در چین و سایر مناطق دیگر جهان دارد. بنابراین، به راحتی می توان حدس زد که به همین دلیل زبان چینی به یکی از مهمترین زبان های کره زمین تبدیل شده است. از طرف دیگر، کشور چین به عنوان یک قدرت جهانی با سرعتی باورنکردنی در حال رشد است و این نرخ رشد کاهشی نداشته.  

مطالعات اخیر نشان می دهد که زبان چینی به انتخابی پرطرفدار برای زبان دوم بین دانشجویان دانشگاه ‌ها تبدیل شده است. به طوری که این زبان در بین دانشجویان از دیگر زبان های محبوب، از جمله اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی، پیشی گرفته است. از آنجا که فرهنگ چینی در غرب و سراسر جهان دارای جذابیتی روزافزون است، محبوبیت روزافزون زبان چینی نیز تعجب آور نیست. 

دولت های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا بیش از پیش اهمیت ارائه کلاس های آموزش زبان چینی را در سیستم مدارس خود درک کرده اند. بر اساس نتایج نظرسنجی از کارفرمایان بریتانیایی که در سال 2008 توسط کنفدراسیون صنعت بریتانیا انجام شد، 38٪ از کارفرمایان تمایل به استخدام افرادی دارند که به زبان ماندارین یا کانتونی صحبت می کنند.

دبیر مدارس انگلستان در بخشی از سخنانش در رابطه با نتیجه این نظرسنجی گفت كه علاقمند است هر نوجوان فرصتی برای یادگیری زبان ماندارین داشته باشد. در حال حاضر از هر هفت مدرسه‌ی راهنمائی در انگلستان یک مدرسه زبان ماندارین را تدریس می‌کنند. 

آقای بالز در اظهارات خود چنین گفت: "در دهه ی آینده روابط ما با اقتصادهای در حال رشدی مانند چین از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد و تسلط جوانان و کسب و کارهای بریتانیایی به مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در جهانِ به سرعت در حال تغییر اهمیت ویژه ای خواهد داشت".  

ماندارین، نسخه ی اصلی زبان چینی است که حدود 885 میلیون نفر از 1.3 میلیارد نفری که در دنیا به نحوی چینی زبان محسوب می شوند به این زبان تکلم می کنند.  

در ایالات متحده ی آمریکا، علاقه به یادگیری زبان چینی معمولاً از والدین آسیایی سرچشمه می گیرد که تمایل دارند فرزندانشان فرهنگ کشورشان را زنده نگاه دارند. البته هم‌اکنون والدین غیرآسیایی بیشتر و بیشتری یادگیری زبان چینی را ابزاری مفید برای فرزندان خود قلمداد می کنند. یکی از دلایل این امر این است که فراگیری زبان چینی در رقابت بر سر کسب مشاغل برتر به آنها کمک میکند. دولت ایالات متحده نیز به مزایای استفاده ی بهینه از چینی زبانان واقف است. مدارس برخی از نواحی در حومه ی واشنگتن دی سی، که تمام انسان‌ها را با هر فرهنگ و نژادی محترم می شمارند، برای دهه های متوالی است که آموزش زبان ماندارین را ارائه میدهند. 

کشورهای چینی زبان  

لیست کشورهایی که دارای جمعیت چینی زبان (ماندارین) هستند یا کشورهایی که متکلمین زبان چینی در آن مناطق به طور گسترده یافت میشوند: 

کشورهای چینی زبان در آسیا: چین، هنگ کنگ، ماکائو، تبت، سنگاپور و تایوان

کشورهایی که تعداد قابل توجهی چینی زبان دارند( بیش از 5 میلیون نفر): اندونزی، مالزی و تایلند 

ماندارین یکی از زبان های رسمی گفتاری در چین، تایوان و سنگاپور است. کانتونی یکی از زبان های رسمی گفتاری در هنگکنگ و ماکائو است. همانند بسیاری از زبان های دیگر در سراسر جهان زبان چینی نیز گویش های متعددی دارد. رایج ترین گویش زبان چینی ماندارین است. 

گرچه زبان انگلیسی در سرتاسر چین محبوب است، اما بیشتر مردم چین به خوبی انگلیسی متوجه نمی شوند. بنابراین، یادگیری زبان چینی در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گویش ماندارین در سراسر چین بسیار فراگیر است، اگرچه برخی گویش های دیگر نیز در مناطق دیگر رایج هستند. 

 تاریخچه ی زبان چینی:

 

دانش نوشتاری زبان چینی دریچه ای به  سوی فرهنگ یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان را به روی ما می گشاید. پس از سال 1970، چین به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شد. شاید بتوان گفت دیوار چین یکی از مسافر پذیر ترین مکان های روی زمین است، اما از سایر عجایب چین نیز می توان به شهر ممنوعه در پکن، ارتش سفالین در مقبره ی امپراطور شین شائو، رودخانه یانگ تسه و کاخ پوتالا اشاره کرد. حتی اگر فقط یک مسافر معمولی باشید، یادگیری اندکی زبان چینی برای درک علائم موجود در خیابان ها، سفارش غذا یا صرفاً برقراری ارتباط با مردم در کوچه و خیابان، می تواند لذت بخش ترین و خوشایند ترین تجربه را در اختیارتان قرار دهد.   

زبان چینی امروزی:

وقتی صحبت از راه اندازی کسب و کاری بین المللی باشد، زبان چینی را در حال تبدیل شدن به یکی از مهم ترین زبان های دنیا خواهید یافت. بازار چین، حتی در این رکود اقتصادی، بزرگ ترین بازار در حال رشد است. تخصص در زبان چینی برای کل اقتصاد جهانی به طور فزاینده‌ای اهمیت یافته است و بسیاری از صاحبان مشاغل به دنبال ورود به این بازار بین المللی هستند. هر کسب و کاری در قرن بیست و یکم سعی بر انجام فعالیت‌ های تجاری با چین دارد؛ و برای این منظور نیاز به چینی زبانانی است که در رابطه با  توافقنامه ها مذاکره کنند و این معاملات تجاری را توسعه دهند. مجله ی اکونومیست پیش بینی می کند چین به زودی به عنوان بزرگترین ابرقدرت بین المللی از ایالات متحده پیشی خواهد گرفت. 

صرف نظر از اینکه یادگیری زبان چینی را برای تفریح، شغل خود، یا حتی فقط برای سفر شخصی برگزیده اید، یادگیری این زبان کاری مفید است. وقتی در  تلاش هستید تا اهمیت زبان چینی را دریابید، نمی توانید زبانی جذابتر و چالش برانگیزتر از این زبان برای فراگرفتن پیدا کنید و البته آخرین تحقیقات نشان داده اند که یادگیری زبان دوم مانند زبان چینی به مبارزه علیه بیماری آلزایمر کمک میکند و اثرات پیری در مغز را کند میکند.  

برای درک بی چون و چرای اهمیت زبان چینی، باید خودتان زبان چینی واقعی را یاد بگیرید تا بعدها بتوانید از این زبان شگفت انگیز بهره ی کاملی ببرید.