غالبا برخورد اولیه ی بسیاری از مردم در رویارویی با زبان چینی سخت بودن آن در مقایسه با سایر زبانهاست، اما ارتباط روزافزون ایران و سایر کشورها با کشور پهناور چین نشان از اهمیت توجه بیشتر به این زبان و فرهنگ دارد.

1. سند همکاری مشترک 25 ساله ایران و چینچین چشم انداز آینده ی خود را تا سال 2035 بر مبنای گسترش روابط همه جانبه با سایر کشور ها، در پی تبدیل شدن به قدرت اقتصادی برتر در دنیا پایه ریزی کرده است. طبق سند همکاری مشترک 25 ساله بین ایران و چین، چین در نظر دارد سرمایه گذاری های خود را در بخش های مورد نیاز کشور ایران در حوزه های پتروشیمی، صنعت، حمل و نقل، پزشکی، توسعه سواحل جنوب کشور، کشاورزی و ... با استفاده از نیروی کار ایرانی انجام دهد. این امر نشان از نیاز کنونی و آینده به آموختن زبان چینی است چرا که چینی زبانان علاقه بیشتری به همکاری با متخصصانی دارند که علاوه بر تخصص، به زبان و فرهنگ چین آشنایی داشته باشند، علاوه بر این مطابق بخش های فرهنگی این توافقنامه تبادل دانشجو و افزایش بورس های تحصیلی در رشته های مختلف برای دانشجویان ایرانی، فرصت خوبی برای تحصیل در رشته ی مورد علاقه خود در چین فراهم می آورد.

2. چین، دومین کشور وارد کننده ی کالا های خارجی!

چین اولین صادر کننده و دومین واردکننده ی بزرگ کالا در جهان است. جمعیت زیاد چین نشان از نیاز روز افزون این کشور به واردات کالاست، در حال حاضر نیز کالاهایی مانند مواد معدنی، پسته و زعفران، صنایع دستی و.. از جمله کالاهایی هستند که صادرات آنها از ایران به مقصد چین با استقبال خوبی استقبال روبرو شده اما با در نظر داشتن پتانسیل های بالای کشورمان هنوز امکان بالایی برای تنوع بخشیدن به لیست این اقلام وجود دارد. آشنایی شما با زبان و فرهنگ چین می تواند درب های تازه ای برایتان به سوی دنیای تجارت با بزرگترین اقتصاد دنیا بگشاید هچنین خوب است بدانید اکنون بسیاری از تاجران ایرانی با کمبود مترجم چینی_فارسی مواجه هستند.

3. زبان چینی آسان است!

شاید بسیاری زبان چینی را بعنوان سخت ترین زبان دنیا می شناسند اما دلیل عمده سخت پنداشتن این زبان شکل نوشتار و نحوه تلفظ در این زبان است، اما تجربه ی ما در آموزش این زبان به بسیاری از زبان آموزان نشانگر آن است که با استفاده از روش های اصولی و نوین می توان یادگیری را آسانتر و حتی لذت بخش نمود، پس از گذشت مدتی کوتاه نوشتار (کاراکتر نویسی) به یکی از جالب ترین و پر طرفدار ترین جنبه های آموزش زبان چینی تبدیل می شود، علاوه براین در مورد تلفظ، هجاهای زبان چینی محدود بوده و کلمات در این زبان با کنار هم قرار گرفتن هجاها ساخته می شوند و این محدودیت، بخاطر سپاری کلمات را بسیار ساده می کند. اما باید توجه داشت به دلیل اهمیت یادگیری اصولی و صحیح تلفظ، ساختار دستور زبان و آشنایی با نکات فرهنگی نیاز به راهنما و مدرسی مجرب در امر آموزش لازمه یادگیری این زبان شیرین است.

4. تمایل اندک مردم چین برای یادگیری زبان انگلیسی

اخیرا دولت چین سیاست هایی مبنی بر محدودیت آموزشگاه های زبان انگلیسی وضع کرده، تا پیش از این هم چینی ها تمایل چندانی به یادگیری زبان انگلیسی نشان نداده اند. با توجه به افزایش تقاضا برای یادگیری زبان چینی در جهان، پیش بینی می شود طی سالهای آینده در مدارس بسیاری از کشورها زبان چینی در میان دروس آموزشی وارد شود و این نشان از اهمیت یادگیری این زبان است.