چقدر طول می‌کشد تا زبان چینی را بیاموزید؟ 4 عامل اساسی که باید در نظر بگیرید

اگر سوال «چقدر طول می‌کشد تا زبان چینی را بیاموزید» به سرتان زده، پاسخ همین جاست! 

اما باید بدانید که پاسخ واقعی به این سوال به زبان‌آموزان به چندین عامل مهم بستگی دارد. 

حقیقت یادگیری زبان چینی

شایعات متعددی در مورد مدت زمان یادگیری زبان چینی وجود دارد. زبان‌آموزان به دنبال پاسخی کوتاه و سرراست هستند. اکثر زبان شناسان و اساتید نظرات و آمار‌های خاصی را برای ارایه یک زمان دقیق، برای یادگیری این زبان در نظر می گیرند، با این حال، زبان‌آموزان چینی بارها و بارها به آنها اثبات کرده‌اند که در اشتباهند.  

درباره افرادی صحبت می کنم که می‌گویند ۱۰ سال طول می کشد تا به سطح متوسط برسید! و یا افرادی که می‌گویند در شش ماه، در 60 جلسه یا حتی در 30 جلسه می توان در مکالمه زبان چینی تسلط پیدا کرد!

واقعیت این است که هیچ کدام از موارد بالا در مورد همه زبان آموزان صادق نیست.

بهتر است ابتدا نگاهی به سطوح زبان چینی داشته باشیم

5 سطح یادگیری زبان چینی

1. سطح مبتدی: شما می‌توانید جملات پایه بسازید، از جمله پرسیدن و جواب دادن به سوالات ساده. آشنایی با حدود 300 کلمه.

2. سطح پیش متوسط: شما قادر هستید در سطح مبتدی در محیط اجتماعی یا کاری ارتباط برقرار کنید. این سطح شامل «مکالمات کوتاه» است. آشنایی با حدود 600 کلمه.

3. سطح متوسط: شما می‌توانید اکثر کارها را به زبان چینی به انجام برسانید، از جمله مشارکت در جلسات و برقراری ارتباط با مشتریان، مافوق و همکاران. دامنه واژگان شما در این سطح وسیع است، اما ممکن است که همچنان عناوین فرعی و جزئیات غیر رسمی را متوجه نشوید. آشنایی با حدود 1200 کلمه.

4. سطح فرا متوسط: این همان سطحی است که شما احتمالا به آن نیاز خواهید داشت اگر در یک شرکت چینی مشغول به کار هستید یا مرتبا با مشتریان و سرمایه‌گذاران چینی در ارتباط هستید. آشنایی با حدود 2500 کلمه.

5. سطح پیشرفته: تسلط کامل به زبان چینی و برقراری ارتباط همچون یک فرد چینی. آشنایی با حدود بیش از 5000 کلمه.

برای رسیدن به سطح 5 موسسه FSI تخمین زده است که یک فرد عادی به حدود 2،200 ساعت زمان نیاز دارد. این کار می‌تواند نسبتا در طی یک دوره‌ی 88 هفته‌ای انجام بگیرد.

استیو کافمن و هایپرپلی‌گلوت اذعان می‌‌کند که اگر شما 10 ساعت در روز مطالعه کنید، فقط 72 روز برای یادگیری زبان چینی نیاز دارید. استیو کافمن در حال حاضر به 16 زبان صحبت می‌کند! 

جاش کافمن در سخنرانی‌های تد خود، یک گام فراتر رفته‌ و روش خود را برای یادگیری هر چیزی در 20 ساعت توضیح داده‌است.  

واضح است که، مطالعه هر چیزی بیش از 10 ساعت در روز تقریبا ناممکن است، مگر اینکه شما واقعا هیچ کاری نداشته باشید تا در زندگی روزمره خود انجام بدهید.  

چقدر طول می‌کشد تا زبان چینی را بیاموزید؟ 4 عامل اساسی که باید در نظر بگیرید 

صرف نظر از مطالعه، همیشه استثناهایی در نتیجه‌گیری‌ها وجود دارد. این امر در یادگیری زبان چینی نیز صدق می‌کند.  

چه شما کسی باشید که به طور غیرمعمولی در شش ماه به زبان چینی تسلط کامل پیدا می‌کند یا چه در طی ۱۰ سال، تمام این‌ها در چند عامل اصلی خلاصه می‌شوند.  

این عوامل در چگونگی پاسخ دادن به، «چقدر طول می‌کشد تا زبان چینی را بیاموزید»، تا تعیین کننده اند. 

پس، اگر پاسخ خود را می‌خواهید، ادامه مطلب را بخوانید! 

1. تعهد زمانی در هر روز  

مدت زمانی را که شما هر روز به یادگیری زبان چینی اختصاص می‌دهید، در مدت زمانی که زبان چینی را می‌آموزید، عاملی بسیار تعیین کننده است.  

گرچه احتمالا علاقه ای به ۱۰ ساعت مطالعه روزانه برای یادگیری زبان چینی در مدت 72 روز ندارید! اما اگر می‌خواهید پیش از گذشت یک دهه به سطح محاوره‌ای برسید! باید روزانه حداقل از 30 دقیقه تا یک ساعت وقت بذارید. اختصاص دادن این میزان از زمان برای انتقال مباجث آموزشی به حافظه بلند مدت حیاتی است. زمانی که شما حجم زیادی از اطلاعات را در مدت زمان کوتاهی حفظ می‌کنید، این خطر وجود دارد که که تمام چیزهایی که آموخته‌اید در حافظه کوتاه مدت ذخیره شده و آنرا در مدت کوتاهی فراموش کنید.

به عبارتی دیگر، یادگیری در مقادیر کم و بازه زمان طولانی، آسان‌تر، لذت بخش تر و موثرتر است. بسیار مهم است که یادگیری، مطالعه و تمرین زبان چینی را در فعالیت روزانه خود بگنجانید.

2. چقدر برای یادگیری زبان چینی انگیزه دارید

از کسی پوشیده نیست که انگیزه تاثیر مستقیمی بر مدت زمان یادگیری هر مهارتی دارد و زبان چینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچه بیشتر برای یادگیری مشتاق باشید، بیشتر یاد خواهید گرفت و به این معناست که سریع‌تر پیشرفت را مشاهده می‌کنید.

مهم نیست که چه سطحی هستید، هر زبان آموزی روزهای خوب و بد دارد، هیچکس از بی‌انگیزگی و افت یادگیری در امان نیست، اما نکته مهم و تعیین کننده ثبات قدم و پشتکار است.

اینکه از زبان چینی لذت ببرید!

برای اینکه در بلند مدت انگیزه شما برای ادامه یادگیری حفظ شود

لیستی از دلایل خود برای یادگیری زبان چینی همچون: علاقه شخصی، مزایایی که یادگیری آن برایتان دارد، موقعیت کاری، تحصیلی که در آینده برایتان به فراهم می آورد و ... تهیه کنید، زمانی که اشتیاق شما برای یادگیری کاهش یافت با مرور این لیست، علاقه و اشتیاق خود را دوباره بازیابید.

3. تجربه پیشین یادگیری زبان

بیاید بپذیریم اگر چینی اولین زبانی است که تا به حال سعی کرده‌اید بیاموزید، احتمالا برای شما سخت‌تر از کسی خواهد بود که تاکنون دومین یا سومین زبان خود را یاد گرفته‌است. کسی که تاکنون تجربه یادگیری زبان را داشته احتمالا از پیش روش مورد نظر خود برای یادگیری، مطالعه و تمرین را می‌داند و منابع موردعلاقه‌ای نیز از پیش دارد. 

اما اگر چینی زبان اول شماست دلسرد نشوید، و مراحل را با عجله طی نکنید. همه ما می‌خواهیم که به سرعت پیشرفت کنیم، اما عجله کردن تنها باعث بی‌انگیزگی می شود و همچنین در اغلب موارد باعث می‌شود از یادگیری صحیح و اصولی مراحل ابتدایی بخصوص تلفظ ها چشم‌پوشی کنید. 

4. سازماندهی و برنامه روزمره یادگیری زبان چینی

صحبت از برنامه روزانه است، بیاید در این قسمت یک مقدار عمیق‌تر شویم!  

رعایت برنامه روزانه، نقش بسیار مهمی در مسیر یادگیری شما ایفا می‌کند، این کار می‌تواند به آسانی علامت‌ زدن چک لیست یا ثبت روزانه کارهایی که هر روز انجام می‌دهید باشد. (بخش مورد علاقه شخصی من).  

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شاید همواره نتوان طبق برنامه از پیش نتظیم شده تمام کارها را به اتمام رساند و گاهی لازم است جای آنکه با برنامه روزانه همراه شوید، برنامه را با خودتان همراه کنید، اما همواره سعی کنید برنامه شما با شرایط تا حد امکان هماهنگ باشد تا روند پیشرفت و انجام کار ها را با دقت بیشتری تحت نظر داشته باشید.

علاوه بر این، تمام هدف داشتن یک برنامه روزانه ثابت یادگیری زبان، یادگیری به بهترین و موثرترین شکل ممکن برای شماست! 

اکنون شما کاملا برای پاسخ به سوال «چقدر طول می‌کشد تا زبان چینی را بیاموزید» آماده اید!

منتظر چه هستید؟ 

زمان را از دست ندهید! 

برای شروع یادگیری زبان چینی هیچ زمانی بهتر از همین الان نیست!