جشنواره‌های سنتی چین مهم‌ترین بخش‌های زندگی مردم چین هستند و نکات برجسته فرهنگی چین را به طور کامل نمایش می‌دهند. بر اساس تقویم قمری چین، این جشنواره‌ها زمانی مربوط به سبک زندگی کشاورزی بود. در این مقاله، ما مهم‌ترین جشنواره‌های سنتی چین را ذکر کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم سرگرم‌کننده‌ترین و فرهنگی‌ترین واقعیت‌ها را در مورد آن‌ها به شما نشان دهیم.

1. جشنواره بهاره / سال نو چینی – مهم‌ترین جشنواره در چین

جشنواره بهاره (سال نو چینی) مهم‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره سنتی چین است و بیش از 4000 سال قدمت دارد. مردم چین این تعطیلات ارزشمند را از اولین روز ماه اول تقویم قمری تا پانزدهمین روز این ماه جشن می‌گیرند. پیدایش جشنواره بهاره به سلسله شانگ (قرن هفدهم تا یازدهم قبل از میلاد) برمی‌گردد. این ماجرا در نتیجه مبارزه با هیولایی به نام نیان (هیولایی که دوست داشت بچه‌ها را بخورد) آغاز شد. نیان در پایان هر سال ظاهر می‌شد و مردم برای خلاص شدن از دست آن ترقه می‌انداختند. به تدریج، رسم بیرون راندن هیولا در آخرین روز سال به جشنواره‌ای سالانه تبدیل شد و هنوز هم این رسم هر ساله جشن گرفته می‌شود. خانواده‌های چینی قبل از این جشنواره مهم اتاق‌ها را تمیز کرده و مقادیر زیادی غذای خوشمزه با هم تهیه می‌کنند. این دوره، زمانی گران‌بها برای مردم چین است (شبیه روز کریسمس برای غربی‌ها) تا بدین وسیله دور هم جمع شوند و از پایان سال و شروع سال آتی لذت ببرند. 

رسوم سنتی برای جشنواره بهاره

• درست کردن دامپلینگ. این پیراشکی نشان‌دهنده یک دورهمی خجسته و خوش‌یمنی برای سال بعد است. مردم چین برای شام دورهمی سال نو خود پیراشکی درست می‌کنند.

• روشن کردن ترقه. گفته می‌شود برای ترساندن هیولای وحشتناک نیان، مردم باید نیمه شب ترقه روشن کنند.

• نظافت و تزیین خانه‌ها. قبل از جشنواره، اعضای خانواده برای استقبال از فرارسیدن سال جدید خانه‌های خود را تمیز می‌کنند، گرد و غبار را پاک و شیشه‌ها را تمییز می‌کنند.

• به کودکان «اسکناس خوش‌شانسی» داده می‌شود. پول معمولاً در یک پاکت قرمز قرار داده می‌شود و نمایان‌گر بهترین آرزوهای بزرگسالان برای کودک است.

• بیدار ماندن تا اواخر شب سال نو. مردم بر این باورند که انجام این کار همه ارواح شیطانی را از آن‌ها دور می‌کند و برای سال جدید خوشبختی به همراه می‌آورد.

• ارسال طومارهای سال نو. این پیام‌ها بیان‌گر بهترین آرزوها به منظور خوشبختی و خوش‌شانسی در آینده است.

• دیدار با اقوام در سال نو. دوستان و اقوام قبل از جشنواره بهاره به زادگاهشان برمی‌گردند و مردم دوست دارند در این تعطیلات به دیدار آن‌ها بروند.

2. جشنواره فانوس - پایان جشنواره بهاره

این جشنواره سنتی چینی در پانزدهمین روز از اولین ماه قمری چینی برگزار می‌شود. این زمان همچنین مقارن با پایان جشنواره بهاره است. از دیرباز، جشنواره فانوس زمانی برای گردهمایی خانواده‌ها بود و در دوران باستان بسیار مهم تلقی می‌شد. پیشینه جشنواره فانوس به سلسله هان غربی (206 قبل از میلاد - 25 میلادی) برمی‌گردد. در آن زمان، جشنواره فانوس تنها در کاخ‌های شاهنشاهی برپا می‌شد اما به تدریج به جشنواره‌ای ارزش‌مند برای همه مردم چین تبدیل شد. خوردن یوانشیاو (ساخته شده از آرد برنج گلوتئین)، حظ بردن از فانوس‌های رنگارنگ و حدس زدن در مورد زمان سوختن فانوس فعالیت‌های بسیار جالبی است که می‌توانید در چین تجربه کنید.

رسوم سنتی برای جشنواره فانوس

• حدس زدن در مورد اینکه کدام فانوس ابتدای همه می‌سوزد. انواع اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های فانوس وجود دارد اما عمر هر فانوس متفاوت است. این یک فعالیت بسیار جالب است و خرد مردم چین را نشان می‌دهد.

• حظ بردن از فانوس‌های زیبا. وقتی زمان برپایی جشنواره است، فانوس‌هایی با اندازه و رنگ‌های مختلف در همه جا ظاهر می‌شوند.

• خوردن پیراشکی‌های شیرین و نرم درست شده از آرد برنج گلوتین. پیراشکی‌های شیرین به نام‌های یواشیاو و تانگیوان نیز شناخته می‌شوند. این پیراشکی‌ها یک نوع غذای سنتی است که در طول جشنواره فانوس خورده می‌شود.

3. جشنواره کینگ‌مینگ - یک روز برای عبادت در اواخر بهار

جشنواره کینگ‌مینگ به عنوان روز جارو کردن مقبره نیز شناخته می‌شود و در اواخر بهار (4 یا 5 آوریل) برگزار می‌گردد. روز جارو کردن مقبره، با مفهوم‌های طبیعی و انسانی، نه تنها اصطلاح طبیعی خورشیدی است بلکه یک جشنواره سنتی است. این روز هزاران سال است که توسط مردم چین جشن گرفته می‌شود. توسعه تاریخی روز جارو کردن مقبره دارای مفاهیم فرهنگی غنی است. به دلیل فرهنگ‌های مختلف منطقه‌ای، آداب و رسوم مختلفی در طول جشنواره کینگ‌مینگ در سراسر کشور مشاهده می‌شود. اگرچه فعالیت‌های جشنواره از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، جارو کردن مقبره، پرستش نیاکان و گردش‌های تفریحی از آداب و رسوم اساسی در چین است.

رسوم سنتی برای جشنواره کینگ‌مینگ

• گردش. شرایط آب‌وهوایی در طول جشنواره کینگ‌مینگ عالی است و مردم از بیرون رفتن با دوستانشان لذت می‌برند. این همان چیزی است که از زمان‌های بسیار قدیم مورد توجه بوده است.

• کاشتن درخت. قبل و بعد از جشنواره کینگ‌مینگ، میزان بقای نهال‌های تازه کاشته شده بالا و نرخ رشد نیز زیاد است. بنابراین، رسم کاشتن درخت در روز جارو کردن مقبره وجود دارد. همچنین برخی نیز آن را «روز درختکاری» می‌نامند.

• به هوا فرستادن کایت‌ها. به هوا فرستادن کایت در طول جشنواره کینگ‌مینگ نه تنها در طول روز بلکه در شب نیز فعالیتی محبوب است. مردم فانوس‌های کوچک و رنگارنگی را روی کایت‌ها می‌بندند. این کار سبب می‌شود که کایت‌ها در شب‌ مانند ستاره‌های درخشان به نظر برسند.

• جارو کردن مقبره اجداد و عبادت بر بالین آن‌ها. جشنواره کینگ‌مینگ مهم‌ترین روز به منظور بزرگداشت نیاکان در بهار است.

4. جشنواره قایق اژدها - با بیش از 2000 سال سابقه

جشنواره قایق اژدها به عنوان جشنواره دوآنوو نیز شناخته می‌شود. این جشن در پنجمین روز ماه پنجم قمری چین برگزار می‌شود. در میان جشنواره‌های سنتی چین، جشنواره قایق اژدها بیش از 2000 سال سابقه دارد. در طول این جشنواره مهم، مردم چین پیراشکی میخورند و برای جشن گرفتن آن مسابقات قایق اژدها برگزار می‌کنند. گفته می‌شود که این جشنواره به یاد شاعر بسیار مشهوری به نام کو یوان برگزار می‌شود.

رسوم سنتی برای جشنواره قایق اژدها

• خوردن غذاهای سنتی جشنواره به نام زونگزی. برنج گلوتین در برگ‌های بامبو پیچیده می‌شود. طعم‌ها غذا بین شمال و جنوب چین متفاوت است. مردم شمالی پیراشکی برنج شیرین را ترجیح می‌دهند اما مردم جنوبی پیراشکی برنجی شور را ترجیح می‌دهند.

• مسابقات قایق اژدها. این مسابقه یک فعالیت بسیار محبوب در طول جشنواره است. افراد به گروه‌هایی تقسیم می‌شوند و هر تیم پارو می‌زند تا ابتدا به مقصد برسد.

• پوشیدن کیسه‌های معطر برای دور کردن شر. این رسم خاص از افسانه‌ای به نام مار سفید نشأت گرفته است. مرد برجسته داستان خو شیان نام داشت و عاشق دختری شد، اما نمی‌دانست که دختر واقعاً یک مار است. او دختری بسیار مهربان بود و وی نیز عاشق مرد بود. با این حال، هنگامی که خو شیان حقیقت را کشف کرد، مار را از خود دور کرد.

5. جشنواره دو هفتم - اولین جشنواره عشق در جهان

جشنواره دو هفتم که به عنوان جشنواره کیژی نیز شناخته می‌شود، در روز هفتم ماه هفتم قمری قرار دارد و از این رو این به نام خوانده می‌شود. این اولین جشنواره عشق در جهان است و از پرستش پدیده‌های آسمانی طبیعی نشأت گرفته است. در یک افسانه معروف چینی آمده است که نیولانگ (کشاورز) و ژینو (یک پری زیبا) در این روز با یکدیگر دیدار کرده‌اند. مادر ژینو اجازه نمی‌دهد که آن‌ها با هم باشند اما زاغی می‌خواست به آن‌ها کمک کند. وی راه ارتباطی برای دیدار دوباره آن‌ها ایجاد کرد.

رسوم سنتی برای جشنواره کیژی

• سوزن کردن نخ‌ها و آرزوی هوشمندی داشتن. مسابقه‌ای به منظور سوزن کردن نخ‌ها برگزار می شود که در آن دختران باید 7 نخ رنگارنگ را از هفت سوزن رد کنند. سریع‌ترین دختر، ماهرترین و باهوش‌ترین دختر محسوب می‌شود.

• سوزن‌دوزی دختران در زیر نور ماه. این کار به منظور دعا برای دستان ماهر انجام می‌شود.

• پرستش ژینو. زنان جوان دوست دارند برای یافتن شوهری مهربان ژینو را دعا کنند.

6. جشنواره نیمه پاییز / جشنواره ماه

جشنواره نیمه پاییز شاید دومین جشنواره مهم در چین باشد و از پرستش ماه نشأت گرفته است. گفته می‌شود که کامل‌ترین و گردترین ماه در شب جشنواره ظاهر می‌شود. یک ماه گرد نمادی از کمال و گردهمایی است. از دیرباز، اعضای خانواده کیک‌هایی به شکل ماه می‌خورند و ماه زیبا را در حیاط با هم تحسین می‌کنند. این یک زمان بسیار گران‌بها و خوشحال کننده برای مردم چین است.

رسوم سنتی برای جشنواره نیمه پاییز

• تحسین ماه کامل و گرد. تاریخ برگزاری جشنواره نیمه پاییز را به سلسله ژو (1046-256 قبل از میلاد) بازمی‌گردد. ماه کامل نماد اتحاد خانواده است. در طول شب، اعضای خانواده کنار هم می‌نشینند تا از منظره زیبای حیاط لذت ببرند.

• جان‌فشانی برای ماه. در دوران باستان، مردم برای ماه کامل را با کیکی به شکل ماه، سیب و ... جشن می‌گرفتند.

• خوردن غذاهایی گرد مانند کیک‌هایی شبیه ماه. کیک‌های مانند ماه بیان‌گر بهترین آرزو برای افرادی است که به آن‌ها کیک داده می‌شود و خوردن آن هنگام تماشای ماه کامل ضروری است.

7. جشنواره دو نهم / جشنواره چونگ یانگ

جشنواره چونگ یانگ در روز نهم ماه نهم برگزار می‌شود، بنابراین این جشنواره به عنوان جشنواره دو نهم  شناخته می‌شود. عدد نه یک عدد یانگ در کتاب تغییرات در نظر گرفته شده و چونگ به معنای تکرار است، بنابراین «دو نهم» چونگ یانگ است. با توجه به سوابق تاریخی موجود، می‌توان ریشه این جشنواره را در دوره باستان جستجو کرد. این روز، روزی بود که باید برای خدایان و اجداد جانفشانی می‌کردیم تا بدین ترتیب از مهربانی آن‌ها قدردانی کرده و همچنین در سپتامبر محصول برداشت کنیم.

رسوم سنتی جشنواره چونگ یانگ

• جشنواره چونگ یانگ زمان بسیار خوبی برای قرار دادن محصولات زیر آفتاب است و این سنت روستایی به نام شایگی معروف است.

• به هوا فرستادن کایت. در جنوب چین به هوا فرستادن کایت به عنوان یک رسم اصلی در طول جشنواره چونگ یانگ در نظر گرفته می‌شود.

• کوه‌نوردی. مردم باستان برای پرستش در کوهستان بسیار تلاش می‌کردند. آن‌ها به کوه‌ها صعود و برای خوش‌شانسی دعا می‌کردند.

• خوردن کیک چونگ یانگ. کیک چونگ یانگ به عنوان «کیک گل» نیز شناخته می‌شود، با گل و آرد درست می شود. «کیک» به زبان چینی gao است و نشان دهنده این است که مردم می‌خواهند زندگیشان بهتر و بهتر شود.

8. جشنواره انقلاب زمستانی - جشنواره دونگژی

دنگژی یک اصطلاح مهم خورشیدی در 24 اصطلاح خورشیدی چینی است و این یک جشنواره سنتی رایج در چین است. جشنواره انقلاب زمستانی به عنوان یک جشنواره بزرگ در چین باستان در نظر گرفته می‌شد که حتی از جشنواره بهار نیز از اهمیت بیشتری برخوردار بود. این جشنواره پایان سال است و مردم برای گذراندن وقت با خانواده خود به خانه می‌روند.

رسوم سنتی برای جشنواره دونگژی

هر خانواده‌ای نسب، تصاویر اجدادی و لوح‌های یادبود خود را در سالن‌های خود می‌گذارد و برای  محصولی خوب و عالی در سال آینده دعا می‌کند.

• خوردن غذای دونگژی. غذاهای دونگژی در مناطق مختلف متفاوت است. گوانگدونگی‌ها ترجیح می‌دهند گوشت سوخاری، چائوشانی‌ها دونگیژوان و مردم هانگژونی نیان گائو بخورند. سیچوان‌ها سوپ گوسفندی می‌خورند و مردم هونانی و هوبین لوبیا قرمز و برنج گلوتئین می‌خورند.