15 جاذبه‌ی برتر در چین

چین با داشتن منطقه‌ای وسیع و قدمتی طولانی جاذبه‌های زیادی را برای بازدید و جستجو به ارمغان می‌آورد. ما برای شما فهرستی از 15 جاذبه‌ی گردشگری چین را که هر تور چینی کلاسیک باید بازدید کند، فراهم کردیم.

1.دیوار چین در پکن

به دید اغلب مسافران اگر از دیوار چین بازدید نکرده باشید، به چین سفر نکرده‌اید. دیوار چین که از جمله نماد‌های افسانه‌ای چین محسوب می‌شود، یکی از طویل ترین دیوار‌های جهان بوده که یکی از شاهکار‌های تحسین‌ برانگیز سبک معماری تدفاعی باستان به حساب می‌آید. مسیر پر‌پیچ ‌و‌خم آن بر فراز کشور ناهموار چین و کوه‌های شیب‌دار، منظره‌ی بسیار خوبی را به وجود می‌آورد. این جاذبه، لایق جایگاه خود در میان عجایب هفتگانه جدید جهان و اماکن میراث جهانی یونسکو در چین است. این دیوار، از مرز غربی چین تا مرز شرقی _در مجموع حدود 5000 کیلومتر_ کشیده شده است؛ با این حال، یکپارچه‌ ترین و محفوظ ترین بخش در نزدیکی پکن است؛ پس منظور مردم هنگام اشاره به دیوار چین، این مسئله است. برای گردش در دیوار چین، راهی بهتر از پیاده‌روی یا قدم زدن در امتداد آن، وجود ندارد؛ قدم زدن بر روی آجر های چند صد ساله و راه رفتن میان خرابه های برج مراقبت. با حوصله باشید و تاریخ را زنده کنید.

2.رودخانه‌ی لی در گویلین و یانگ‌شوآ_ مجلل ترین منظره در چین

چشم‌انداز کارست به همراه رودخانه‌ی لی بسیاری از هنرمندان را عاشق خود کرده‌است. نسل‌های مختلف نقاشان و شاعران چینی از زیبایی طبیعت اینجا الهام گرفته‌اند و با استفاده از قلم‌ و قلم‌مو‌های خود، این منطقه‌ی مهیج را ثبت کرده‌اند. امروزه، مقصد مورد علاقه‌ی مردم برای عکاسی است. هنگامی که مسافران چینی به دنبال مکانی برای بازدید طبیعت می‌گردند، ابتدا به رودخانه‌ی لی و یانگ‌شو‌آ می‌اندیشند. بخش 83 کیلومتری رودخانه‌ی لی در بین گیلین و یانگ‌شوآ، زیباترین بخش است. چشم انداز رودخانه با تپه‌هایی شگفت‌انگیز، صخره‌هایی با شیب تند و دهکده‌های کشاورزی آراسته و توسط بیشه‌های درختان بامبو خط‌‌کشی شده‌است.گرفتن یک کشتی تفریحی یا یک پیاده‌روی ملایم سه الی چهار ساعته‌ی خانوادگی، راه‌های مناسبی برای لذت بردن از زیبایی رودخانه‌ی لی است. رودخانه‌ی لی توسط مجله‌ی نچرال جئوگرافی آمریکا، به عنوان یکی از ده عجایب آن کشور اعلام شده‌است. اشخاص مشهور متعددی از جمله بیل کلینتون و جرج بوش (بالامقام) _رئیس جمهور های سابق ایالات متحده_ و بیل گیتس از رودخانه لی دیدن کرده‌اند. شما می‌توانید خود را با یک تخته‌ی موج سواری (قایق کوچک) بر روی رودخانه‌ی یولانگی به چالش بکشید، قایقی با چوب بامبو بگیرید، یک تور دوچرخه‌سواری در حومه‌ی شهر یا چند دور رانندگی فوق‌العاده با هر وسیله‌ی نقلیه داشته‌باشید.

3.پاندا‌ی غول‌ پیکر در چنگ‌دو _گنجینه‌ی طبیعی چین

پاندا‌ی غول پیکر نه تنها عمیقا محبوب چینی‌ها بلکه محبوب بسیاری از خارجیان و نه تنها بچه‌ها هم هست. با وجود اینکه باغ وحش های زیادی در چین و دیگر کشورها هست که می‌توان یک پاندای غول پیکر در آن دید، بهترین مکان برای بازدید آن‌ها، چنگ‌دو، زادگاه این پانداست. سه مکان برای دیدن این پاندا ها از نزدیک وجود دارد: مرکز پرورش و تحقیقات پاندا در چنگ‌دو، دره‌ی پانداها در دوژیانگ‌یان و مرکز پاندا در بیفنگیا. مرکز پاندای چنگ‌دو در شمال شهر بوده و معتبرتر است. مرکز پاندای بیفنگیا 2 ساعت از چنگ‌دو فاصله داشته و پانداهای بیشتری دارد و شما می‌توانید پانداها را اغلب در زیستگاه طبیعی‌شان ببینید. شما همچنین می‌توانید با شرکت در یک برنامه‌ی داوطلبانه در بیفنگیا یا دره‌ی پاندای دوژیگ‌یان، یک ساعت خارج از چنگ‌دو، حتی به پانداها نزدیک‌تر شوید.

4.شهر قدیمی لیژیانگ _عابر پیاده‌ی سنگ‌فرش شده، خیابان‌ها، راه‌های آبی کوچک، چرخ‌های آبی بزرگ در شهر قدیمی لیژیانگ

شهر قدیمی لیژیانگ، با خیابان‌های سنگفرش شده‌ی کهنه، پل‌های سنگی و کانال‌های چرخدار آبی که با گل تزئین شده‌اند مشخص می‌شود. فروشگاه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها، دکه‎‌های میان‌ وعده، هتل‌ها و خوابگاه ها، هر جایی یافت می‌شوند. چرخ‌های آبی بزرگ نمادی از شهر قدیمی لیژیانگ هستند؛ هنگامی که وارد شهر قدیمی شوید، آن‌ها را خواهید دید. رودخانه‌ای که از میان شهر می‌گذرد آن‌ها را چرخان نگه می‌دارد. خیابان بار که در شب بسیار شلوغ است، در کنار آن‌ها قرار دارد. شما همچنین می‌توانید به نکسی هیروگلیف و سالن نمایشگاه نقاشی بروید تا هنر نکسی را تجربه کنید. نکسی، تنها مردم جهان هستند که هنوز از هیروگلیف ها برای نوشتن استفاده می‌کنند.

5.دریاچه‌ی ارهای_یکی از زیباترین دریاچه ها در چین

دریاچه‌ی ارهای زیباترین مکان در دالی است. این دریاچه فلات است. دریاچه‌ی ارهای به شکل یک گوش است؛ از این رو ارهای (دریای گوش) نام دارد. این فلات دریاچه شبیه یک گوهرعمیق آبی در میان زمینی سرسبز قرار گرفته است. آب این دریاچه آرام و آبی است. باد لطیف و ملایم اطراف دریاچه باعث می‌شود احساس آرامش کنید. هر دسامبر دسته‌هایی از مرغان دریایی سرسیاه سیبری بر فراز آنجا پرواز می‎‌کنند تا زمستان را در دریاچه‌ی ارهای بگذرانند دوچرخه‌سواری بهترین راه برای گردش در اطراف دریاچه است. ثبت زیبایی چشم‌انداز غرق در نور آفتاب و نسیم، لذتی حقیقی است. دو مسیر دوچرخه‌سواری به دور دریاچه‌ی ارهای وجود دارد: هایکسی (در ساحل غربی ارهای) و هیدونگ (در ساحل شرقی ارهای)؛ مسیر هایکسی برای جوانان یا دوچرخه‌سواران بی ‌تجربه مناسب تر است. مسیر هیدونک ملایم است و مناظر وسیعی دارد. ما می‌توانیم دوچرخه‌سواری کوهستان با کلاه ایمنی را برای شما ترتیب دهیم یا شما می‌توانید در صورتی که برنامه را بر روی گوشی خود دارید، از یک دوچرخه‌ی مشترک استفاده کنید (کلاه ایمنی در دسترس نیست).

6.کاخ بوتالا در تبت _قلب سقف جهان

کاخ بوتالا نمادی از تبت است. در سال 1994 به عنوان منطقه‌ی میراث فرهنگی جهانی یونسکو اعلام شد. این خانه گنجینه‌ای عظیم از مواد و مقالات تاریخ، دین، فرهنگ و هنر تبت است.

این کاخ به طور گسترده برای مجسمه‌های گرانبها، نقاشی‌های دیواری، کتب مقدس، مجسمه‌های بودایی، عتیقه‌جات و جواهرات مذهبی در میان آن مشهور است. شما می‌توانید شاهد معجزه‌ی معماری محتوی میراث سلطنتی تبت باشید و به داستان های دالای لیماس، فردی که در این کاخ زندگی می‌کرده، گوش فرا دهید و آن را از بهترین چهار زاویه‌ی ممکن مشاهده کنید. تبت، مسافران مستقل را نمی‌پذیرد. مسافرت با یک آژانس گردشگری لازم است. برای بررسی نکات مهم از لهاسا تا اردوگاه پایه‌ی اورست، با ما تماس بگیرید. 

7.ذخیره‌گاه طبیعی داوشنگ پادینگ _دریاچه‌ای به رنگ سنگ های قیمتی، جنگل‌های رنگارنگ، علفزارها

ذخیره‌گاه طبیعی داوشنگ پادینگ

ذخیره‌ گاه طبیعی داوشنگ پادینگ به واسطه‌ی منظره‌ی مهیج خود آخرین سرزمین خالص روی زمین و آخرین شانگ‌ری‌لا نامیده می‌شود. من می‌خواهم برای دیدن آسمان آبی پاک، کوه‌های برف‌گیر و چمنزار های طلایی، با یکی از عزیزانم به آن‌جا بروم تا یک زمستان افسانه‌ای را تجربه کنیم. یک فیلم درام چینی به نام I belonged to you(به تو تعلق داشتم) از داوشنگ محلی عاشقانه برای بازدید ساخت. 

اوایل سال 1928 کاوشگر استرالیایی-آمریکایی _جوزف ف.راک_ از داوشنگ بازدید کرد و زیبایی آن را ثبت و عکس‌هایی از آن را در مجله ی نچرال جیوگرافی چاپ کرد و آن را در کل جهان مشهور ساخت. تجربه ی فرهنگ تبتی هم از دیگر نکات مهم در این راه است. شما می توانید صومعه های باستانی و خانه های سبک تبتی را در طول سفر مشاهده کنید. 

8.کوهستان برفی جید دراگون در لیژیانگ

کوهستان برفی جید دراگون 

کوهستان برفی جید دراگون (یولانگ) داخل نزدیک ترین دامنه ی کوهستان برف‌گیر به خط استوا، خارج از آند، قرار دارد. کوهستان برفی جید دراگون در قلب مردم نکسی مقدس است. یخچال‌های طبیعی، دره‌ها، آبشار‌ها و گل‌های رنگی آزالیایی که در ارتفاعات متفاوت می شکفند، صرف نظر از قله های برفی آن، زیباترین منظره را از کوهستان پدید می آورد. کوهستان برفی جید دراگون مقصد شناخته شده ای برای پیاده‌روی است. از تله‌کابین ها رد شوید و قدم به قدم از کوه بلند بالا بروید تا به زیبایی آن نزدیک شوید و فوق‌العاده بودن آن را حس کنید. چمنزاری را رد کرده و از یک جنگل عبور کنید تا به چمنزاری در پای جنوبی دامنه ی کوه برسید. می توانید گاوهایی را در جنگل پیدا کنید و اگر شانس بیاورید، بر روی دامنه گاومیش ها را خواهید دید. از مارس تا می سراشیبی دامنه با گل های آزالیا پوشیده می شود.

9.غار های موگائو در دانهاونگ

غار های موگائو در دانهاونگ 

در غرب، لوور وجود دارد؛ در شرق، غار های موگائو. غارهای موگائو به نقاشی دیواری های نفیس و مجسمه های بودایی مشهور هستند. این غار ها در سال 1987 جزء میراث فرهنگی جهانی یونسکو به حساب آمد. هنرمندان دوره های مختلف قرون وسطی کار خود را در اینجا رها کردند. انواع آثاری که بیش از یک هزار سال قدمت دارند، مکمل یکدیگر هستند. هنگامی که در بیابان می ایستید غار های موگائو همچون مرواریدی درخشان که به جاده ی ابریشم زینت می بخشند، هستند. علاوه بر بازدید از این غار های شگفت‌انگیز، شما می توانید تجربه ی یک باستان شناسی عملی را داشته باشید. ما می توانیم شما را به آکادمی تحقیق دانهاونگ ببریم. در آنجا می توانید نسخه‌هایی از نقاشی‌های دیواری را که توسط استادان ساخته شده مرور کنید و با راهنمایی معلمتان نمونه ای از نقاشی دیواری را با دستان خود روی تخته گل بسازید.

10.ارتش تراکوتا در شیان _ارتشی زیرزمینی دو هزارساله

ارتش تراکوتا بیش از 2000 سال پیش در زیر زمین قرار داده شده است؛ با این حال، در سال 1974 کشاورزان هنگام حفر یک چاه، یکی از بزرگترین مراکز باستان شناسی در جهان را کشف کردند. در سال 1987 این مکان به میراث فرهنگی جهان تبدیل شد. این موضوع قابل توجه است زیرا صد ها مدل دقیق در اندازه ی واقعی نشان دهنده ی  ارتشی است که میان تمامی ارتش های چینی در دوره ی ایالات متخاصم (475 تا 221 سال قبل از میلاد) معتبر است و عامل تعیین کننده- ای برای تشکیل یک چین متحد به حساب می آید. این مسئله سوالات جالبی را درباره ی اینکه این ارتش چرا ساخته شده به وجود می آورد و نظر شما را هنگامی که با سربازان قدیم رو به رو می شوید، جلب می کند. شما می توانید جنگجویان اختصاصی خود را در یک خانه ی غاری بسازید؛ جایی که تنها تعداد اندکی صنعتگر باقی مانده‌اند که به روش سنتی به کار خود ادامه می دهند.

11.شهر ممنوعه در پکن _ محل امپراطوری 24 فرمانروا

روزگاری، کاخی وجود داشت که مردم عادی اجازه ی ورود به آن را نداشتند. نمایش عجیب و غریبی از معماری باستانی چین با حدود 8000 اتاق با سقف طلایی که با ظراف طراحی شده اند و در رنگ های قرمز و زرد هستند. شهر ممنوعه کاخی سلطنتی برای سلسله های مینگ و چینگ برای 560 سال تا 1911 بود. 24 امپراطوری در آنجا زندگی کردند. میراث فرهنگی جهانی که امروزه تحت عنوان موزه قصر شناخته می شود، خانه ی گنجینه ای از یادگاری های فرهنگی و تاریخی است. این به عنوان یکی از پنج کاخ مهم در جهان (به همراه کاخ ورسیلز در فرانسه، باکینگهام در انگلیس، کاخ سفید در آمریکا و کرملین در روسیه) شناخته شده است.

12.باند در شانگهای _چشم اندازی خیره‌ کننده، معماری استعماری

باند یکی از شناخته شده ترین نماد های معماری در شانگهای است. این چشم انداز جهان را با وجود ساختمان‌های اروپایی استعماری اش و آسمان خراش های آن سوی هانگ‌یو، به عنوان یکی از برجسته ترین مناطق تجاری به نمایش می گذارد. باند، موفق ترین منطقه ی شانگهای در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 بود. زمانی که اولین کارخانه ی انگلیسی اداره ای را در سال 1846 در باند تاسیس کرد، این بخش تبدیل به مظهر ظرافت شد.

13.کوهستان زرد در نزدیکی شانگهای _عجایب افسانه ای

در چین شرقی، در نزدیکی شانگهای و هانگژو، منطقه ی گردشگری کوهستان زرد گردشگران را با داشتن پنج شگفتی به هیجان وا میدارد: طلوع آفتاب، دریایی از ابر، سنگ های عجیب و غریب، درختان کاج پیچ خورده و بهار‌های گرم.

کوهستان زرد معروف ترین نقطه ی مرتفع چین و یکی از بهترین پارک های چین است. دو پارک برتر دیگر، پارک جنگلی ژانگژیژایی و ژیژاگو هستند. در مقایسه با دو پارک دیگر کوهستان زرد قابل دسترس تر و طبیعتا، مشهور تر و شلوغ تر است. دهکده های آن حوالی از جمله هونگکون روزی به عنوان شهرهای ایده‌آل چین باستان به حساب می آمدند. روستاییان آب را به باغ های خانگی و حیاط های آبی، که دیگر تنها در این دهکده وجود دارند، منحرف کردند. دهکده در محیط مهیج خود شبیه یک نقاشی چینی به نظر می آید. گل های کانولا در بهار می توانند همچون مایه ی کیک باشند.

ژیوژایگو در استان سیحوان در غرب چین به دریاچه ی چند رنگ و شاخ و برگ پاییزی اش معروف است. پارک جنگلی ملی ژیژایگو برای ستون های سنگ گروتسکش معروف است. اگر به دنبال مناظر در سطح جهانی می گردید، رفتن به تمامی این اماکن را در نظر بگیرید.

14.بندر ویکتوریا در هنگ کنگ _آسمان خراشی عظیم

منظره ی اطراف بندرگاه ویکتوریا از قله ی ویکتوریا به هنگ کنگ است؛ همچون منظره ی در حال بالا رفتن دیوار چین که از طرف چین است. قله ی ویکتوریا بهترین نقطه برای داشتن نمای دقیق و کامل از هنگ کنگ است. همان طور که از قله دیده شده هم صحنه ی شب و هم صحنه ی روز، ارزش دیدن را دارند.

ساختمان های بلند اطراف بندرگاه ویکتوریا را ببینید. در شب، در حالی که سمفونی نور ساختمان های مختلف باهم به صدا در می آیند، منظره ای بسیار جذاب پدید می آید.

15.دریاچه ی غربی در هانگژو _بهشتی بر روی زمین

هانگژو در چین به دلیل چشم‌انداز خوش ساختش به بهشتی بر روی زمین مشهور است. دریاچه ی غربی بعد ازعلاقه ی شدید چینی ها به پارک هایی به سبک باغ برای تفریح ساخته شد. این دریاچه محلی برای آرامش است؛ جایی که شهرنشینی تبدیل به شبحی در افق شمالی و کوه های نزدیک و دور شده که در سه جهت دیگر، آن را در بر می گیرد. بتکده ی مناسبتی و پل قوسی چین جو را به پیاده‌رو های درخت کاری شده، جزایر سرسبز و تپه ها می افزاید. برای تحسین زیبایی دریاچه ی غربی بازدیدکنندگان می توانند با فراغت خاطر در اطراف دریاچه دوچرخه سواری کنند، به دور دریاچه قدم بزنند یا یک کشتی تفریحی بگیرند.